Het Bossche burgerberaad

Meedenken, meedoen of meebeslissen? Hoe wil jij, inwoner van ’s-Hertogenbosch, betrokken zijn bij en samenwerken aan onderwerpen in onze gemeente? Met deze vraag ging het 2e Bossche burgerberaad – een groep van 115 ingelote inwoners – de afgelopen maanden aan de slag.

Wij zijn hiermee de eerste gemeente in Nederland die een burgerberaad organiseert over hoe meedoen anders kan. Tijdens de feestelijke afsluiting op 23 oktober 2025 overhandigde het burgerberaad haar eindrapport (pdf) met 24 aanbevelingen aan burgemeester Jack Mikkers en wethouder Pieter Paul Slikker.

Van “wij en zij” naar samen. Wij zijn samen ’s-Hertogenbosch.

De avond werd ingevuld met persoonlijke bijdragen van deelnemers. Zo hield een van hen een krachtige speech over het gevoel van trots en vertrouwen dat door het burgerberaad is ontstaan. Een ander zong Imagine van John Lennon. Een prachtig lied over een leven waarin iedereen respectvol met elkaar samenleeft. En de avond werd afgesloten met een mooie video gemaakt door en met de leden van het burgerberaad over ‘meedoen en meedenken’.

“De gesprekken tijdens het burgerberaad hebben me enorm geholpen om anders te kijken. Dat wat ik belangrijk vind, kan voor een ander heel anders zijn. Omdat behoeftes verschillen.”

“Van tevoren had ik wel ideeën door wat je in kranten leest. Maar het zit toch anders in elkaar als je mensen écht spreekt.”

Bekijk de aftermovie van het Bossche burgerberaad op YouTube.

Het vervolg: samen maken we het waar

De aanbevelingen van het burgerberaad vormen de basis voor nieuw beleid van de gemeente. Het is een onderdeel van een bredere beweging. Dat gaat ons helpen om de samenwerking tussen inwoners en gemeente beter, slimmer, eerlijker en effectiever te organiseren. En dat doen we met elkaar!

Groen licht voor de uitvoering

Op 10 maart 2026 is de visie door het college van burgemeester en wethouders vastgesteld. Nu start de uitvoering officieel. In de visie staan verschillende acties waar we samen mee aan de slag gaan. Belangrijke stappen die we de komende jaren met inwoners en partners gaan zetten. Deze verandering vraagt om lef en samen leren. Ook van fouten. En het leuke hiervan is dat we dat samen met inwoners, maatschappelijke organisaties en ondernemers gaan doen.

Bekijk de Participatievisie (pdf)

Hoe ging het burgerberaad te werk?

Het burgerberaad kwam 4 dagen samen. Ze gingen met elkaar in gesprek, met de gemeente en met andere organisaties. De leden gingen op werkbezoek en ondernamen ook zelf allerlei activiteiten. Allemaal bedoeld om van en met elkaar te leren. Want meedenken, meedoen, meewerken? Het is geen makkelijke vraag. Maar een vraag voor ons allemaal.

Of je nu jong bent of oud. Theoretisch bent opgeleid óf praktisch. Veel of weinig vertrouwen hebt in de politiek. We hebben er allemaal mee te maken. Hoe kunnen we dat zo goed mogelijk samendoen? Alle opgedane inzichten kwamen goed van pas bij het maken van de aanbevelingen.

De samenstelling van het burgerberaad

Voor het burgerberaad waren 10.000 willekeurige inwoners van 16 jaar en ouder uitgenodigd. Ongeveer 500 mensen meldden zich aan. Met een eerlijke loting via een computerprogramma is een diverse groep van 115 inwoners gekozen. Daarbij is gelet op leeftijd, geslacht, wijk, opleiding en inkomen. Zo is het burgerberaad een goede afspiegeling van de gemeente.

Bekijk de samenstelling (pdf) van het burgerberaad.

Op de hoogte blijven

Je kunt op deze pagina alle updates lezen. Je kunt je ook aanmelden voor de nieuwsbrief.

Aanmelden nieuwsbrief

Wat leren we van het burgerberaad?

Het burgerberaad heeft ons veel waardevolle lessen opgeleverd. Deelnemers hebben zelf teruggekeken op wat goed ging en wat beter kan. Daarnaast is ook het proces apart geëvalueerd. Die combinatie geeft ons een eerlijk en compleet beeld. We vinden leren ontzettend belangrijk: elke stap, elke bijeenkomst en elke keuze helpt ons om toekomstige samenwerking nog slimmer, inclusiever en effectiever te organiseren. Zo bouwen we samen steeds verder aan een sterkere manier van samenwerken met de stad.

Weten hoe hoe de deelnemers zelf terugkeken op het burgerberaad? Lees de evaluatie of de samenvatting. Of download het rapport met de evaluatie over het proces.

Lees de evaluatie

Lees de samenvatting

Download het rapport (pdf)

Het 1e Bossche Burgerberaad

In 2023 en 2024 was het eerste Bossche burgerberaad. Honderd inwoners spraken samen met de gemeente, zorgorganisaties, woningcorporaties en andere partners over één belangrijk onderwerp: Hoe zorgen we ervoor dat mensen fijn oud kunnen worden in ’s-Hertogenbosch?

Het burgerberaad gaf veel waardevolle informatie. Daarom wil de gemeente dit vaker doen. Nu werken ze samen met inwoners aan een nieuwe visie op participatie (meedenken en meebeslissen).

Benieuwd wat het 1e Bossche burgerberaad allemaal heeft gedaan? Lees meer over het resultaat op de pagina Fijn oud worden.

Veelgestelde vragen

Niet gevonden wat je zocht?

Je kunt op verschillende manieren in contact komen met de gemeente ’s-Hertogenbosch.